Election results timeline

Results timeline

Time Ward Candidate Party Votes
Stanwix Urban
WERNHAM, Brian Kevin
MALLINSON, Elizabeth Anne
ATKINSON, Paul
NEDVED, Paul
Liberal Democrats
Conservative
Labour
Independent
1472
559
271
123
Thursby
JOHNSON, Mike
GRAHAM, Jonathan Paul
MCCARTHY, Shane Christopher
PECK, Roger
STANDEN, Dianne Estelle
Conservative
Independent
Labour
Liberal Democrats
Green Party
906
452
328
94
87
Upperby
WILLS, Chris
REES, Leighton Llewellyn
Labour
Conservative
744
386
Wetheral
MITCHELL, Geoff
ALCROFT, Ruth E
DOBSON, Julia Kim
Conservative
Labour
Liberal Democrats
1173
607
419
Wigton
LYNCH, Elaine
PITCHER, Alan Clifford Curnuck
HODSON, Sandra Lorraine
Labour
Conservative
Independent
738
714
407
Yewdale
WHALEN, Jeanette Maria
HARALDSEN, Stephen
Labour
Conservative
944
797
St John's & Great Clifton
FRYER, Mark Anthony
GARTON, Deb
GASTON, Peter
WATTS, Fliss
Labour
Conservative
Independent
Green Party
859
571
439
66
St Michael's
CANNON, Barbara Ann
WILKINSON, Will
CONNELL, John
BENNETT, Margaret
Labour
Independent
Conservative
Liberal Democrats
649
347
287
53
Maryport South
PEGRAM, Bill
KIRKBRIDE, James Adrian
TODD, Anthony
Labour
Independent
Conservative
692
384
193
Millom
KELLY, Bob
WILSON, Doug
Labour
Conservative
667
630
Millom Without
PRATT, Andy
TODD, Anne Mary
AMOS, Jeff
Conservative
Labour
Liberal Democrats
862
507
190
Mirehouse
HAWKINS, Mike
WALMSLEY, Wammo
DORGAN, Oliver Joseph
DINSDALE, Gemma
LOWREY, Tony
Labour
Independent
Conservative
Independent
Independent
536
477
195
112
35
Morton
QUILTER, Anne
LISHMAN, Neville John
BERTOLETTI, Donna Louise
Labour
Conservative
Green Party
630
599
125
Moss Bay & Moorclose
STODDART, Stephen
SCHOFIELD, Neil Anthony
KIRKBRIDE, Jacqueline Diane
Independent
Labour
Conservative
631
560
204
Seaton
GRISDALE, Jimmy
SHARPE, Colin
SCOTT, Paul
GREY, Alistair John
SURTEES, David
Labour
Conservative
Independent
Green Party
Reform UK
766
535
252
76
69
Solway Coast
MARKLEY, Tony
WATSON, Sharon Josephine Clair
Conservative
Green Party
993
498
Keswick
CAMPBELL-SAVOURS, Markus Dale
HUTCHBY, Clive
HARALDSEN, Elaine
Labour
Independent
Conservative
1340
319
315
Longtown
PICKSTONE, Timothy David
BOWN, Sam
Liberal Democrats
Conservative
949
485
Maryport North
MCCARRON-HOLMES, Carni
KEMP, George Masterton
NEWTON, Steve
Labour
Independent
Conservative
675
645
472
Dalston and Burgh
ALLISON, Trevor
WHITE, James Ernest
KEY, Alex
Liberal Democrats
Conservative
Labour
1142
779
472
Dearham & Broughton
HARRIS, Martin Trevor Mundahl
RUMBOLD, Neil Richard
COCKBURN, Nicky
Labour
Conservative
Independent
806
547
484
Denton Holme
SOUTHWARD, Christopher John
MCKERRELL, Ann Vipond
KELLY, Stuart
HIGGINSON, Grahame
Labour
Conservative
Liberal Democrats
Trade Unionists and Socialists Against Cuts
779
329
118
99
Harraby North
WEBER, Cyril Frederick
CURRIE, Robert Gordon
PERCIVAL, Ernie
Labour
Conservative
Trade Unionists and Socialists Against Cuts
708
339
49
Harraby South
PATRICK, Lucy
MITCHELL, Linda Margaret
REED, Sean Clifford
Labour
Conservative
Independent
634
547
369
Harrington
ROLLO, Denise Susan
CLARKIN, Chris
HARRINGTON, Hilary
BRIGGS, Herbert
Labour
Conservative
Independent
Independent
605
350
294
181
Houghton and Irthington
MALLINSON, John
NETTLETON, Paul Anthony
FURNEAUX, Beth
Conservative
Liberal Democrats
Labour
1024
389
317
Cockermouth South
SEMPLE, Andrew Irving
PEMBERTON, Michael Neville
FITTON, Keith
BARNES, Stephen Christopher
Labour
Conservative
Green Party
Liberal Democrats
1065
878
227
207
Cockermouth North
TUCKER, Helen
BELL, Catherine Mabel
JAYATILAKA, Fiona Elspeth Cumming
Labour
Conservative
Liberal Democrats
1025
896
360
Corby and Hayton
DOBSON, Roger
TINNION, Raymond
CHEETHAM, Timothy Robert
Liberal Democrats
Independent
Conservative
1090
423
306
Currock
BROWN, Lisa Margaret
ROBSON, Fiona Jane
KENNEDY, Brent
Labour
Conservative
Trade Unionists and Socialists Against Cuts
630
286
81
Aspatria
THURLOW, Kevin
COOK, John
KENDALL, Peter
PARKER, Alison Heather
EXLEY, Lauren
Independent
Conservative
Labour
Green Party
Liberal Democrats
575
454
273
79
55
Belle Vue
HARID, Abdul
BAINBRIDGE, James Robert
Labour
Conservative
788
706
Botcherby
BETTON, Robert William
ATKINSON, Louise
BOWMAN, Marilyn Louise
INGLIS, Robert John Scott
Independent
Labour
Conservative
Green Party
553
470
305
69
Bothel & Wharrels
PERRY, Jill
GRAINGER, Malcolm
EILBECK, Fran
Green Party
Conservative
Independent
870
805
374
Brampton
MITCHELSON, Mike
ADAMS, Tom
OWENS, Iain Armstrong
Conservative
Green Party
Labour
752
720
282
Castle
GLENDINNING, Anne
HAWKTON, Gavin
ALI, Syed Fiftul
HEAL, Rob
Labour
Green Party
Conservative
Trade Unionists and Socialists Against Cuts
562
313
264
27
Howgate
TROUGHTON, Gillian Ruth
BARBOUR, Martin Steven
YOUNG, Kevin
DIXON, William Robert
McGUIRE, Eren
Labour
Conservative
Independent
Heritage Party - Free Speech and Liberty
Independent
678
500
238
50
23
Kells and Sandwith
WILLIAMSON, Emma Louise
LAMB, Arthur William Creighton
DOBINSON, Tanisha
Labour
Conservative
Independent
1046
302
73
Egremont
POLLEN, Sam
HAILES, Jeffrey
BRANTHWAITE, Shane
Labour
Conservative
Independent
1185
465
97
Egremont North and St. Bees
MINSHAW, Reginald Graham
WHITESIDE, Chris
THOMASON, Louis
Labour
Conservative
Independent
747
572
159
Belah
DAVISON, Helen
ELLIS, Gareth Michael
GRAHAM, David
TOOLE, Alan
Green Party
Conservative
Labour
Independent
944
756
277
101
Bransty
GHAYOUBA, Joseph
MAUDLING, Charles Edward
REDMOND, Ryan Gerard
CULLEN, Sean
Labour
Conservative
Independent
Independent
1043
461
71
69
Cleator Moor East and Frizington
JONES-BULMAN, Linda
TURNER, Christopher Paul
WOOD, Aliscia Marie Ellie
Labour
Conservative
Independent
847
443
149
Cleator Moor West
ELDON, Michael Christopher
McGRATH, Ged
CONNORS, Rhiannon
Labour
Conservative
Independent
1087
343
77
Gosforth
MOORE, David Willis
DICKATY, James Richard
MINOGUE, Mike
Conservative
Labour
Liberal Democrats
989
916
139
Hillcrest and Hensingham
FORSTER, Jeanette
O'KANE, Hugh Brian
DINSDALE, Edwin
Labour
Conservative
Independent
831
568
211